Що таке косметична продукція?

До косметичної продукції, крім "традиційної" косметики, згідно законодавства Європейського союзу також відносяться парфумерні вироби, засоби для гігієни порожнини рота, шампуні і мило туалетне.

Косметична продукція -  будь-яка речовина або  суміш, призначена для контактування з різноманітними зовнішніми частинами тіла людини (шкіра, волосяний покрив, нігті, губи і зовнішні статеві органи) або з зубами та слизовою оболонкою ротової порожнини з метою виключно, або в основному, їх очищення, надання  приємного запаху, зміни їх зовнішнього вигляду та/або корекції  природного запаху, та/або їх захисту або підтримки у нормальному функціональному стані; 

Згідно  Регламенту ЄС 1223/2009 на косметичну продукцію:
- до косметичної продукції  не можуть бути віднесені  лікарські засоби, медичні вироби та  біоцидна  продукція. 
- речовина або суміш, яка підпадає під визначення косметичної продукції, але призначена для проковтування, вдихання або  ін'єкції  чи імплантації в тіло  людини не повинна розглядатися, як косметична продукція.

На практиці іноді може бути неясно, чи є продукція косметичною, чи лікарським засобом, чи  медичним виробом чи  біоцидною  продукцією. 

У таких випадках віднесення продукції до косметичної продукції  треба здійснювати  у кожному конкретному випадку на основі оцінок "від  випадку до випадку", беручи до уваги всі характеристики продукції1, в тому числі:

місце нанесення  – косметична продукція  безпосередньо наноситься    виключно  на зовнішні частини  людського тіла  (шкіру, волосся, нігті, губи),  зуби та  слизову оболонку порожнини рота і зовнішні статеві  органи без пошкодження їх цілісності (виняток – скраби, пілінги);  

мета використання (призначення) (окремо або в будь-якій комбінації) - очищення  і/або зміна зовнішнього вигляду шкіри (в тому числі кольору шкіри), волосся, нігтів, губ, зубів, слизистої оболонки порожнини  рота і зовнішніх статевих органів, надання їм приємного  запаху чи  корекції запаху, захист та  підтримка їх в нормальному функціональному стані.

1характеристика  косметичної продукції – документ у якому зазначається  найменування однорідної групи косметичної продукції,  її   назва (за наявності),  та описується її  ефективність2.

2ефективність косметичної продукції   - сукупність властивостей  косметичної  продукції,  які   надають їй здатність  задовольняти  потреби споживача відповідно до її призначення.

Продукція не може бути одночасно і косметичною, і лікувальною.

Однак є  продукція, яка задовольняє потреби шкіри людини  на кордоні між здоровою і проблемною шкіроюПо всьому світу  така продукція  продається  через всі види медичних установ (аптеки, магазини краси і здоров'я, СПА) з метою забезпечення  тісних зв'язків  споживачів із  дерматологами, лікарями та особами, які здійснюють  професійну діяльність  в   перукарнях, салонах краси тощо.

Така продукція у своєму складі містить ефективні  активні інгредієнти, які мають  заспокійливі, загальнозміцнюючі і регенеруючі властивості, тощо,  але не лікувальні.