Заборона мікропластику: вплив на косметичну галузь

З 17 жовтня 2023 року заборонено розміщувати на ринку як речовини окремо, так і у сумішах, де мікрочастинки присутні для надання бажаних характеристик у концентрації, що дорівнює або більше 0,01 % маси продукту. Читайте про перехідний період та виключення для косметичної галузі у нашому огляді…

25 вересня 2023 року було опубліковано Регламент Комісії (ЄС) 2023/2055, що вніс зміни до Додатку XVII до Регламенту (ЄС) № 1907/2006 (REACH – хімічне законодавство ЄС) та регулює використання мікропластику. Ознайомитись з Додатком можна тут. Дані зміни стосуються всіх споживчів товарів, зокрема, і косметичних засобів.


 

  • Що таке мікропластик?

Мікропластик визначається як синтетичні полімерні мікрочастинки у твердій формі, розміром менше 5 мм, що є нерозчинними та не піддаються біологічному розкладанню.

Мікропластик використовується в косметиці для багатьох цілей, наприклад для ексфоліації (скрабуючі частинки) або отримання певної текстури, аромату чи кольору.

 

  • Чому мікропластик викликає занепокоєння?

Мікропластик нерозчинний у воді, і розмір його частинок дуже маленький, тому частинки можуть легко проходити через систему фільтрації очисних споруд і, зрештою, потрапляти до моря, забруднюючи навколишнє середовище. Потрапляючи у навколишнє середовище, мікропластик не піддається біорозкладанню та не може бути видаленим.

Мікропластик виявлено в морських, прісноводних і наземних екосистемах, а також у їжі та питній воді. Це, зокрема, сприяє постійному забрудненню наших харчових ланцюгів. Вплив мікропластику в лабораторних дослідженнях було пов’язано з рядом негативних екотоксичних і фізичних впливів на живі організми.

За розрахунками ECHA понад 42 тис. тонн навмисно доданого мікропластику викидається в навколишнє середовище щороку.

 

Вплив на косметичну галузь

 

З 17 жовтня 2023 року заборонено розміщувати на ринку як речовини окремо, так і у сумішах, де мікрочастинки присутні для надання бажаних характеристик у концентрації, що дорівнює або більше 0,01 % маси продукту. Заборона поширюється негайно на косметику, що містить мікрогранули, які використовуються для пілінгу (“exfoliating microbeads”), для інших продуктів існує перехідний період.

 

Перехідний період (терміни стосуються як розміщення на ринку, так і надання):

  • 17 жовтня 2027 року для змивної косметики;
  • 17 жовтня 2029 року для незмивної косметики;
  • 17 жовтня 2035 року для губних помад, лаків для нігтів та косметики для макіяжу*

* З 17 жовтня 2031 року до 16 жовтня 2035 року, щоб продовжити розміщення на ринку косметики для макіяжу, засобів для губ і нігтів – на маркуванні цих продуктів має бути вказано “Цей продукт містить мікропластик”

 

Виключення

Виключення складають полімери, отримані в результаті процесу полімеризації, що відбулася природнім шляхом, а також хімічно не модифіковані полімери, що розкладаються, та полімери з розчинністю понад 2 г/л. Докази, що підтверджують виключення, включаючи біорозкладність або розчинність, повинні бути доступні органам влади за вимогою.

Також обмеження не поширюються на синтетичні полімерні мікрочастинки, фізичні властивості яких змінюються під час передбачуваного кінцевого використання таким чином, що полімер більше не підпадає під класифікацію  (пункт 5b). Важливо! Зміна має бути постійною та незворотною (Наприклад, це може стосуватись плівкоутворювачів). Проте для використання таких речовин компанії мають враховувати вимоги до маркування та звітності, зазначені у Регламенті (ЄС) 2023/2055. Це стосується як постачальників такої сировини, так і виробників готової продукції, до складу якої вона входить.

 

Перелік речовин, що підпадають під нові обмеження:

Такого переліку не існує. Одна і та сама назва INCI може бути плівкоутворювачем, твердою речовиною, воском або ж бути розчиненою залежно від конкретної формули, відповідно одна і та сама речовина може як підпадати, так і не підпадати під обмеження. Кожна компанія повинна самостійно оцінити свій портфель продуктів і співпрацювати у розрізі цього питання з постачальниками.

Наприклад, якщо речовина є синтетичним твердим полімером, що не піддається біорозкладанню, з атомами вуглецю у своїй хімічній структурі та використовується в продукті, де залишається у твердій формі – вона підпадає під дію обмежень щодо мікропластику. З іншої сторони, якщо ця сама речовина використовується, наприклад, в кремових тінях, де не залишається в твердій формі, а розчиняється в емульсії – на неї також поширюється обмеження, але саме у розрізі вимог щодо маркування та звітності.

 


У випадку будь-яких запитань та необхідності щодо роз’яснень – звертайтесь до фахівців АПКУ за адресою [email protected]

Актуальні новини